A személyiség egészét érintő, feltáró analitikus terápiák hosszabb, több hónapig, sokszor évekig eltartó, intenzív pszichoterápiás munkát igényelnek, heti 1-3 ülésgyakorisággal
A figyelem elsősorban nem a tünetekre, hanem az azokat létrehozó és fenntartó belső, sok esetben tudattalan lelki konfliktusokra irányul. A terápiás kapcsolatban ezek feltárása, megértése, és átdolgozása történik, ami a tünetek javulásával jár, a személyiség fejlődését, az önismeret gazdagodását segíti. Az önismeret mélyülése egyben egy megértőbb, elfogadóbb, szeretetteljesebb viszonyulást alakít ki önmagunkhoz az önbecsülés, önérték-érzet növekedésével. Terhelhetőbbé, érzelmileg erősebbé válik a paciens, könnyebben eligazodik az élet és a kapcsolatok útvesztőiben, nagyobb biztonsággal hozza meg a mindennapok során döntéseit, könnyebben visel el és old meg konfliktusokat, munkavégzésében is teherbíróbbá, testi egészségi állapotában védettebbé válik. A tüneti javulás a személyiség belső változását megelőzheti vagy követheti.
Egy konkrét élethelyzetet, problémát érintő kérdések kötött számú találkozás általi feldolgozása, 5-20 ülésben, koncentrálva az adott problémára, mint pl. munkahelyi kérdések, gyermekneveléssel kapcsolatos problémák.